5 tipů, jak opravdu dodržet rozpočet ​

5 tipů, jak opravdu dodržet rozpočet

Rozpočet

 

1. Nulování – Jednoduchá metoda, která dokáže ušetřit několik korun. V tomto případě to můžete řešit v hotovosti nebo přes bankovní účty. Například na účtě máte 530,50,– tak si na svůj druhý účet nebo spořící účet pošlete 30,50,– a na vašem hlavním účtu vám zbyde 500,–. Také si můžete zvolit větší čásku, na účtě máte 7320,30,– a na svůj druhý účet si pošlete 320,30,–. Tento způsob jde aplikovat i na hotovost. Toto aplikujete celý měsíc, kde uvidíte výsledek a můžete v tom nadále pokračovat. Je to jednoduché a tolik to nebolí, jelikož je to po malých částkách.

2. Obálky – Tento způsob je v hotovosti a skvělá věc je, že utrácení peněz se stává hmatatelnějším. To vám pomůže připomenout si, že peníze nejsou nekonečné a máte nějaké své limity. Nadepíšete si obálky např. potraviny, benzín, nouzový fond, koníčky, zdraví a jiné… Rovnou si tam můžete dopsat i částku, kterou do obálek budete vkládat. Pokud ještě nevíte, kolik Vás bude stát daná věc, zkuste si první měsíc s nějakou částkou a uvidíte, do jaké obálky dáte víc peněz a do které míň.

3. Aplikace   Pokud vás nebaví vypisovat různé položky na papír, popřípadě si dělat nějaký rozpočet, můžete si všechno zapisovat do mobilu díky aplikaci, kde si vypisujete příjmy/výdaje a pak vidíte, kde máte velké výdaje. Já používám aplikaci Spendee. Je pro mě čitelná a spoustu položek, do kterých můžu napsat svůj příjem/výdaj.

4. Cíle – Poměrně jednoduchý, ale zároveň složitý způsob, jak si splnit své cíle. V tomto rozpočtu se soustředíte jenom na cíle. Ať už chcete dosáhnout nějaké částky nebo si chcete něco koupit, snažíte se především zaplatit své cíle a potom teprve všechny ostatní výdaje. Tady už by to chtělo jakousi disciplínu, kdy člověk už zná své výdaje a dokáže je ovládat.

5. 50/30/20 – Potřeby, přání a úspory. Tento způsob je jeden z mnoha jednoduchých a ideální pro začátečníky. Znamená to, že 50% svého příjmu věnujete základním potřebám – nájem, jídlo, doprava apod. 30% věnujete věcem, které chcete – nakupování, koníčky, spotify apod. A 20% bude vaše spoření, investice, nouzový fond…

 

 

 

Existuje mnoho způsobů, jak si vytvořit rozpočet. Hlavním cílem je pokusit se o co nejjednodušší způsob, jak si vytvořit návyk a umět s peněži hospodařit. Někomu stačí exelová tabulka, kde si sepíše příjmy a výdaje a podle toho jede každý měsíc a někdo to má rád hrou. Pokud znáte i jiné tipy na rozpočty, kontaktujte mě a já je sem připíšu. Mějte sluníčkový den a mnoho štěstí se správně zvoleným rozpočtem, který vás bude bavit. 🙂

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *