Jak budovat vztah s penězi​

Jak budovat vztah s penězi

Každý má skvělý pocit, když mu příjde na účet výplata. Může zaplatit všechny složenky, potřebné věci a najednou mu zbyde pár korun do dalšího měsíce. Takže začíná doba přežívání.

Fotografie osoby držící pero 

Člověk musí projít nějakou vojnou, aby si vytvořil k něčemu vztah a návyk. To samé platí vzah k penězům. Ten se nevytvoří za noc, ale chce to čas a disciplínu. Nejlepší investicí, kterou můžete udělat je, že začnete investovat do sebe. Den má 24 hodin a každý z nás má stejný počet hodin, je jenom na nás, jak čas využijeme v náš prospěch. Sepsala jsem pár bodů, od kterých se můžete odpíchnout a vytvořit si tak svoji finanční analýzu a rozpočet. 

Stanovit si finanční cíle – Člověk, který nemá cíl, jde pouze nějakou cestou a vlastně neví, kam jde, proč tam jde. Vytvořte si seznam věcí, které si chcete pořídit (ať už to jsou krátkodobé nebo dlouhodobé cíle). Buďte na sebe přísní a udělejte vše pro to, aby jste si své cíle splnili. Jak se říká „co je psáno, to je dáno“. 

Vytvořte si rozpočet – Pokud máte vytvořený měsíční rozpočet a opravdu jdete podle něj, udržujete výdaje pod kontrolou. Do rozpočtu si vypište své příjmy a výdaje včetně malých věcí např. kino, čaj s kamarádkou, jedna sklenka vína apod. I když nemusíte nikomu nic splácet a nemáte žádné půjčky (což je dobře) i tak vám to pomáhá v životě, že máte finančně organizovaný život a zabrání vám to zbytečným výdajům. 

Jídlo – Největší žrout našich peněz. Pokud žijete sami, tak je to vždy jednoduší a člověk může sám se sebou uzavřít dohodu a jíst kvalitně za malé peníze. Horší je, když žijete s partnerem nebo už máte rodinu, kde se udělá nákup za 2000,– a do tří dnů je nákup snězený. Zkuste změnit jídelníček, hledejte jídla, která jsou zdravá, kvalitní a levná. Vyhněte se zbytečným sušenkám, brambůrkám a věcem, které v životě stejně nepotřebujeme.

Banalita – Zjistěte si, kdy máte levnou elektřinu, v jakých hodinách luxovat a zapnout pračku. Je to sice jenom elektřina a neplatíme za ní tolik, ale furt je lepší, když nám vracejí peníze, než když musíme zaplatit nedoplatek.  

Naučit se říkat ne – Občas si to ani neuvědomujeme, jak plýtváme věcma, které ani nepotřebujeme. Utrácíme za věci více, než jsme ve skutečnosti plánovali a vlastně je ani nepotřebujeme, ale bylo to pro nás impulzivní rozhodnutí.  

Nouzový fond – I když teď nic nepotřebujete, jednoho dne se může rozbít něco, co každodenně používáte a najednou na to nebudou prostředky. Nemusí to být ani nejaká hmotná věc, ale třeba se to může týkat vašeho zdraví. Vytvořte si tedy nouzový fond, který také zařaďte do svého rozpočtu a budete si pravidelně do nouzového fondu vkládat finanční částku. 

Přestat být poslední tím, co dělají kamarádi – Tlak vrstevníků nás často nutí dělat špatná rozhodnutí. Vidíte své kamarády, jak si užívají dovolené u moře, tak začnete přemýšlet nad dovolenou. Pořídí si nový mobil a přemýšlíte nad tím taky. 

 

Když si začnete všechno sepisovat a po nějakém tom měsíci začnete listovat ve svých rozpočtech, uvidíte váš výsledek, který vás může ještě více motivovat. Přeji vám hodně štěstí v sepisování rozpočtu a aby se vám všechny cíle splnili.

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *